Unikanie podatku przy sprzedaży nieruchomości: sprawdzone metody

Sprzedaż nieruchomości nierzadko pociąga za sobą konieczność zapłacenia podatku od tej transakcji, co niejednokrotnie wiąże się z dość dużymi kwotami ujmującymi się na naszym portfelu, w związku z tym wiele osób poszukuje sposobów na to, aby uniknąć ponoszenia tego obciążenia, a tym samym wyjść z takiej sytuacji niemal cało, chroniąc swoje finanse, a jednocześnie działając w granicach prawa. W niniejszym artykule pragniemy przybliżyć Tobie sprawdzone metody na unikanie podatku przy sprzedaży nieruchomości, bowiem jest to możliwe, pod warunkiem, że będziemy korzystać z wypracowanych i powszechnie znanych technik, których implementacja nie stanowi zagrożenia dla naszej sytuacji prawnej, jak i finansowej. Zapraszamy, zatem do uważnej lektury naszego opracowania, gdyż być może ograniczy ono koszty, które normalnie musiałbyś ponieść przy przeprowadzaniu transakcji sprzedaży nieruchomości, bądź myśląc optymistycznie – zaoszczędzisz na podatkach przyjść może do kilku tysięcy złotych.

Szybka sprzedaż nieruchomości? Skontaktuj się z nami: Napisz na: nieruchomosci@solidex.com.pl lub zadzwoń: +48 725 907 000

1. Korzystanie z przepisów o zwolnieniach podatkowych

Warto rozpocząć od zaznaczenia, że poszukując odpowiedzi na pytanie jak uniknac placenia podatku za sprzedaz nieruchomosci, należy zastanowić się nad tym, czy w naszym przypadku nie będzie można skorzystać z przepisów o zwolnieniach podatkowych, które mogą być przydzielone dla różnych sytuacji przez nasze państwo.

Zwolnienie z podatku dla osób fizycznych

Przede wszystkim, jeśli jesteśmy osobą fizyczną i sprzedajemy nieruchomość po 5 latach od jej nabycia, to nie musimy płacić podatku od sprzedaży. W takiej sytuacji konieczne jest tylko złożenie odpowiedniego zeznania podatkowego, które będzie zawierało informacje o transakcji. Warto jednak zwrócić uwagę, że ten czas odnoszący się do 5 lat nabycia nieruchomości musi obejmować okres nieprzerwanej właścicielności.

2. Zwolnienie z podatku dla sprzedaży nieruchomości dla celów podatkowych

Kolejnym aspektem, który może nas naprowadzić na sposób jak uniknac placenia podatku za sprzedaz nieruchomosci, jest możliwość sprzedaży nieruchomości, która będzie wykorzystana dla celów podatkowych.

Podatek dochodowy od osób fizycznych a sprzedaż nieruchomości

Jeżeli sprzedaż nieruchomości będzie wiązać się z realizacją jednej z aktywności gospodarczych wpisanych do ewidencji działań czy rejestru działalności gospodarczej, to możliwe będzie uniknięcie podatku od przychodu. Wówczas podatek będzie naliczany nie od sprzedaży nieruchomości, ale od dochodu – różnicy pomiędzy przychodem, a kosztami uzyskania przychodu. Dla właściciela nieruchomości oznacza to istotną oszczędność podatkową.

3. Wspólne rozliczenie z małżonkiem

Dalej, przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jak uniknac placenia podatku za sprzedaz nieruchomosci, warto również wspomnieć o możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. W praktyce oznacza to, że osoba, która sprzedała nieruchomość, będzie mogła przekazać swojemu partnerowi życiowemu część dochodu z tej transakcji.

Wykorzystanie ulg podatkowych dla małżonków

Wspólne rozliczenie małżonków pozwala na skorzystanie z niższego progu podatkowego oraz, co równie ważne, z ulg i innych mechanizmów umożliwiających obniżenie majątkowej stawki podatkowej. Może to prowadzić do obniżenia wysokości podatku należnego praktycznie do zera.

4. Sprzedaż nieruchomości w formie darowizny

Sprzedaż nieruchomości w formie darowizny to kolejna forma odpowiedzi na pytanie jak uniknac placenia podatku za sprzedaz nieruchomosci. Darowizna może być dokonana za życia, jak i drogą testamentu, a co za tym idzie – nie pociąga za sobą obowiązku ponoszenia podatku.

Ustalenie wartości darowizny

W przypadku darowizny niezbędne jest ustalenie wartości nieruchomości, która zostaje przekazana, jednak podatek od darowizny zostanie obliczony od wyższej wartości, jeżeli zarówno wartość darowizny, jak i ceny rynkowe będą różnić się o więcej niż 10%.

5. Wykorzystanie spółki celowej

Ostatnią propozycją na to jak uniknac placenia podatku za sprzedaz nieruchomosci jest założenie spółki celowej, która następnie będzie właścicielem danej nieruchomości.

Spółka celowa jako właściciel nieruchomości

W takiej sytuacji sprzedając nieruchomość nie będziemy musieli płacić podatku, gdyż nie będziemy przekazywali majątku jako osoba fizyczna. W ten sposób koszty podatkowe związane z transakcją zostaną zredukowane do minimum, a cały proces sprzedaży będzie przebiegał znacznie sprawniej.

Chesz szybko sprzedać nieruchomość? Wypełnij formularz:

  Dane kontaktowe
  Opis nieruchomości

  Unikanie podatku przy sprzedaży nieruchomości – kluczowe rozwiązania

  Artykuł omawia różnorodne metody, które pozwalają na minimalizację podatków wiążących się ze sprzedażą nieruchomości. W kontekście pytania jak uniknac placenia podatku za sprzedaz nieruchomosci, istotne okazują się przede wszystkim:

  • Zwolnienia podatkowe dla osób fizycznych wynikające z okresu nieprzerwanej właścicielności;
  • Wykorzystanie sprzedaży nieruchomości dla celów podatkowych;
  • Wspólne rozliczenie z małżonkiem, pozwala na skorzystanie z niższego progu podatkowego;
  • Sprzedaż nieruchomości w formie darowizny;
  • Założenie spółki celowej jako alternatywa dla osoby fizycznej w sprzedaży nieruchomości.

  Przeanalizowanie swojej sytuacji pod kątem powyższych wskazówek może okazać się pomocne na drodze do oszczędności podatkowej i zarazem do skłonienia nas do refleksji nad optymalizacją wartości swojego majątku.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *