Podatek od sprzedaży nieruchomości 2018: ile wynosi i co warto wiedzieć?

Sprzedaż nieruchomości zwykle wiąże się z wieloma pytaniami i wątpliwościami, szczególnie jeśli chodzi o kwestie podatkowe. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem mieszkania, domu czy działki, chciałbyś z pewnością uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów. Przede wszystkim jednak, potrzebujesz informacji na temat wysokości podatku od sprzedaży nieruchomości, który w przeszłości ulegał zmianom. Zatem, w niniejszym artykule prezentujemy szczegółowe informacje dotyczące podatku od sprzedaży nieruchomości w 2018 roku, a także wyjaśniamy, jakie zasady obowiązywały wówczas. Z pewnością przeczytanie naszej publikacji pozwoli Ci pozyskać istotne dane dla swojej sytuacji, sprawdzić możliwość uniknięcia ewentualnego podatku oraz ułatwić Ci podjęcie odpowiedniej decyzji. Zapraszamy do lektury, która na pewno dostarczy Wam informacji potrzebnych do rozwiania wszelkich wątpliwości i kluczowych kwestii związanych z tym tematem w roku 2018.

Szybka sprzedaż nieruchomości? Skontaktuj się z nami: Napisz na: nieruchomosci@solidex.com.pl lub zadzwoń: +48 725 907 000

Podatek od sprzedaży nieruchomości 2018: ile wynosi i na jakiej zasadzie jest naliczany?

W 2018 roku podatek od sprzedaży nieruchomości został ustalony na poziomie 19% dla osób fizycznych, które osiągnęły z tego tytułu dochód. Ważne jest jednak zaznaczenie, że podatek ten nie dotyczy sytuacji, gdy sprzedaż nieruchomości jest jednorazowa i dochody z niej nie przekraczają łącznej kwoty wolnej od podatku, wynoszącej 100 ąlonków rocznych.

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości 2018 dla różnych rodzajów nieruchomości?

Nie ma różnic w wysokości podatku od sprzedaży nieruchomości w zależności od typu nieruchomości – zarówno dla mieszkania, domu, jak i działki podatek ten wynosi 19%. Warto jednak pamiętać, że zakres obowiązku podatkowego może się różnić ze względu na okres posiadania nieruchomości przez właściciela oraz jej przeznaczenie.

Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości w 2018 roku?

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości 2018 i jakie są wyjątki?

Aby uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości, warto wiedzieć, kiedy sprzedaż nie podlega opodatkowaniu. Zalicza się do tego przede wszystkim sytuacje, gdy:

1. Nieruchomość była własnością osoby fizycznej przez okres co najmniej 5 lat,
2. Osoba fizyczna zamierza przeznaczyć środki zyskane ze sprzedaży nieruchomości na inne cele mieszkaniowe, np. na zakup nowego mieszkania czy budowę domu.

W obu przypadkach podatnik zwolniony jest z obowiązku uiszczania podatku od sprzedaży.

Zgłoszenie sprzedaży nieruchomości do urzędu skarbowego w 2018 roku

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości 2018 i jak zgłosić taką transakcję?

Osoby, które w 2018 roku sprzedały nieruchomość, zobowiązane były do zgłoszenia tej transakcji do właściwego urzędu skarbowego na formularzu PIT-36. Wypełniony formularz należało złożyć do końca kwietnia roku następującego po roku sprzedaży nieruchomości. W przypadku opóźnienia w zgłoszeniu sprzedaży, podatnik mógł zostać ukarany przez urząd podatkowy.

Możliwość odliczenia kosztów sprzedaży nieruchomości

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości 2018 i czy można odliczyć koszty transakcji?

Jeśli sprzedaż nieruchomości podlegała opodatkowaniu, istniała możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu związanych ze sprzedażą. W praktyce oznacza to, że podatnik mógł odliczyć koszty np. prowizji dla pośrednika, opłat notarialnych czy wystawienia świadectwa energetycznego. Dzięki temu całkowita wartość podatku uległa obniżeniu, co mogło być korzystne dla sprzedającego.

Warto jednak zwrócić uwagę, że prawo do odliczenia kosztów przysługiwało tylko w sytuacji, gdy sprzedaż nie została objęta zwolnieniem podatkowym na podstawie wcześniej opisanych wyjątków.

Chesz szybko sprzedać nieruchomość? Wypełnij formularz:

    Dane kontaktowe
    Opis nieruchomości

    Refleksje na temat podatku od sprzedaży nieruchomości 2018

    W roku 2018 wartość podatku od sprzedaży nieruchomości wynosiła 19% dla osób fizycznych osiągających dochód z tego tytułu, przy czym dla jednorazowej transakcji i dochodów poniżej kwoty wolnej od podatku liczba ta nie miała zastosowania. Wspólna dla różnego rodzaju nieruchomości stawka podatkowa była niezależna od typu – mieszkania, domów czy działek. Ważną wskazówką dla uniknięcia podatku była świadomość, iż sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, jeśli spełnione są określone warunki, takie jak posiadanie nieruchomości przez co najmniej 5 lat czy przeznaczenie środków z jej sprzedaży na inne cele mieszkaniowe.

    Oświecające jest również zrozumienie, że zgłoszenie sprzedaży nieruchomości w 2018 roku było wymagane na formularzu PIT-36, a odliczenie kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży (np. prowizji, opłat notarialnych) było możliwe tylko w przypadku braku zwolnienia podatkowego na podstawie wcześniejszych wyjątków. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, wystarczy zadać sobie pytanie: czy podatki od sprzedaży nieruchomości w 2018 są naprawdę tak skomplikowane, czy możemy je uprościć dzięki zrozumieniu mechanizmów opodatkowania i odpowiedniej motywacji do poznania regulacji prawnych? Refleksja ta skłania nas do przemyśleń na temat funkcjonowania podatków oraz realnej wartości naszych nieruchomości na rynku.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *