Opłaty, które ponosi sprzedający mieszkanie: przewodnik po kosztach i obowiązkach

Sprzedaż mieszkania to często decyzja znacząco oddziałująca na nasze życie, obdarzona ogromną wagą emocjonalną i wymagająca niebagatelnej ogromu analiz, zastanawiania oraz podejmowania decyzji zarówno w jakże zawrotnie kręconej ścieżce zawiłości finansowych, jak i biurokratycznych. Niezależnie od swojej motywacji do sprzedania naszej nieruchomości, trudno nie oprzeć się pokusie zrozumienia czy może wręcz opanowania tematu związanego potężnym, niejednokrotnie tytanizmem przyswojeniem wiedzy na temat wszystkich aspektów tejże transakcji, chcemy uniknięć przede wszystkim uciążliwych zaskakujących komplikacji. Zatem dlaczego by nie zaczerpnąć z tego artykułu – stworzonego z myślą o osobach sprzedających mieszkanie – który w prosty oraz zawierający całą masę informacji przybliży, jakie opłaty ponosi sprzedający mieszkanie oraz na czym polegają jego biurokratyczne przeciwności, obowiązki i kwestie związane z kosztami, tak by po nieodłącznej przemianie, z tajemnicy nieznanego w ogłogólnioną wiedzę – pozostać jako sprzedający nieruchomości ponownie we właściwym dla wszystkich: beztroskim stylu życia, wolnym od zmartwień.

Szybka sprzedaż nieruchomości? Skontaktuj się z nami: Napisz na: nieruchomosci@solidex.com.pl lub zadzwoń: +48 725 907 000

Opłaty związane z zawarciem umowy sprzedaży mieszkania

W trakcie sprzedaży mieszkania sprzedający będzie musiał liczyć się z różnego rodzaju opłatami i kosztami, które mogą się pojawić w poszczególnych etapach procesu. Jedną z pierwszych kwestii, o jakiej warto pamiętać, są opłaty, które sprzedający może ponosić w związku z zawarciem umowy sprzedaży.

Opłaty notarialne i podatek PCC

Najistotniejszym kosztem, jakiego może się spodziewać osoba sprzedająca mieszkanie, są opłaty notarialne. Dokładna wartość związana z tą usługą zależy od wartości nieruchomości. Im wartość rynkowa mieszkania jest wyższa, tym opłata notarialna będzie większa. Średnio opłata ta wynosi od 0,5% do 1% wartości nieruchomości.

Kolejną opłatą, która dotyczy sprzedającego mieszkanie, jest podatek PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych), stanowiący 2% wartości nieruchomości według ustalonej przez urząd skarbowy stawki. Należy jednak pamiętać, że w przypadku sprzedaży mieszkania na rzecz bliskich odstępstwo od podatku PCC jest możliwe.

Koszty związane z przygotowaniem mieszkania do sprzedaży

Przy sprzedaży mieszkania warto pamiętać również o kosztach związanych z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży.

Koszty związane z prezentacją mieszkania

Sprzedający może zdecydować się na zlecenie specjalistycznych usług związanych z przygotowaniem opisu, zdjęć czy wideoprezentacji nieruchomości. Koszt takich usług może się różnić w zależności od wykonawcy, ale warto inwestować, by uzyskać jak najlepszą prezentację mieszkania.

Opłaty za usługi biura nieruchomości

Jeżeli sprzedający mieszkanie zdecyduje się skorzystać z usług profesjonalnego biura nieruchomości, konieczne będzie również uwzględnienie w kosztach opłaty za taką usługę. W praktyce wynagrodzenie agenta to 1-5% wartości sprzedawanego mieszkania, ale może zdarzyć się, że ostateczne wynagrodzenie stanowi płaską opłatę z góry uzgodnioną między stronami.

Pomiar energetyczny

Kolejnym kosztem, z którym może się spotkać sprzedający mieszkanie , jest potrzeba wykonania audytu energetycznego. Taki audyt stanowi wymóg prawny i jest konieczny do wystawienia świadectwa charakterystyki energetycznej, a takie świadectwo jest wręcz obowiązkowe, by zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości.

Wskaźnik charakterystyki energetycznej (EPC)

Świadectwo energetyczne obecnie jest obowiązkowe, by móc sprzedawać czy wynajmować mieszkania. Cena dla realizacji takiego świadectwa zaczyna się od około 100 zł i może sięgnąć nawet 1000 zł, zależnie choćby od powiększenia nieruchomości czy materiałów, z których została wykonana.

Zadłużenie mieszkania

W przypadku sprzedaży nieruchomości, mieszkanie powinno być całkowicie wolne od zadłużenia. Jeśli na mieszkaniu istnieje hipoteka lub inne zobowiązania finansowe, sprzedający będzie musiał je uregulować przed zawarciem umowy sprzedaży. Oszczędności w tym zakresie nie przyniosą korzyści – bardziej istotne będzie uzyskanie jak najlepszej ceny za nasze mieszkanie.

Chesz szybko sprzedać nieruchomość? Wypełnij formularz:

  Dane kontaktowe
  Opis nieruchomości

  Analiza kosztów dla sprzedającego mieszkanie

  Podejmowanie decyzji o sprzedaży mieszkania wiąże się z koniecznością przeanalizowania różnych opłat, które mają wpływ na ewentualne zyski ze sprzedaży. Wybrane kluczowe kwestie związane z opłatami dla sprzedającego nieruchomość obejmują przede wszystkim:

  • Opłaty notarialne (od 0,5% do 1% wartości nieruchomości),
  • Podatek PCC (2% wartości nieruchomości, z możliwością odstępstwa dla najbliższej rodziny),
  • Usługi związane z prezentacją mieszkania (koszt zależny od wykonawcy),
  • Opłaty za usługi biura nieruchomości (1-5% wartości sprzedawanego mieszkania lub płaska opłata),
  • Wymagany audyt energetyczny (koszt od 100 zł do 1000 zł),
  • Regulowanie ewentualnego zadłużenia mieszkania (rozliczenie hipotek czy innych zobowiązań finansowych).

  Z kształtem tych opłat wiąże się również odpowiedzialność sprzedającego za właściwe przygotowanie mieszkania do sprzedaży – warto więc zainwestować czas i środki w takie działania, aby móc cieszyć się szybko realizowanej i korzystnej sprzedaży nieruchomości. Zaplanowanie budżetu sprzedażowego oraz odniesienie go do pojedynczych przedsięwzięć w ramach całego procesu pozwoli na właściwe podjęcie decyzji inwestycyjnych oraz realne ustalenie zarówno kwoty zarobku, jak i kosztów sprzedaży mieszkania.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *