„Jaki podatek od sprzedaży garażu: praktyczne informacje dla sprzedających”

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki podatek musisz zapłacić od sprzedaży garażu? Sprawa ta może wydawać się dość skomplikowana, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w tego rodzaju transakcjach. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować ten artykuł, który szczegółowo omawia temat podatku od sprzedaży garażu i dostarcza praktycznych informacji dla osób zainteresowanych sprzedażą swojego garażu. W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogą się pojawić w związku z tą tematyką – od tego, czy sprzedaż garażu podlega opodatkowaniu, jakie są stawki podatkowe, po kwestię ewentualnych zwolnień i ulg na które można być uprawnionym. Zatem jeśli planujesz sprzedać swój garaż niedługo, albo po prostu pragniesz poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, zachęcamy do przeczytania tego artykułu, który z pewnością dostarczy Ci praktycznych informacji, dzięki którym cały proces sprzedaży garażu przebiegnie sprawnie i zgodnie z obowiązującym prawem.

Szybka sprzedaż nieruchomości? Skontaktuj się z nami: Napisz na: nieruchomosci@solidex.com.pl lub zadzwoń: +48 725 907 000

Czy sprzedaż garażu podlega opodatkowaniu?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy sprzedaż garażu podlega opodatkowaniu. Jeśli zastanawiasz się, jaki podatek od sprzedaży garażu będzie Ci przysługiwał, odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: tak, sprzedaż garażu jest objęta opodatkowaniem. W Polsce podatek od sprzedaży garażu, podobnie jak od nieruchomości, podlega pewnym regulacjom prawnym, które warto poznać. Główną podstawą prawną w tej kwestii jest Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 200, ze zm.).

Typy garaży podlegające opodatkowaniu

Sprzedaż różnych rodzajów garaży podlega opodatkowaniu, jednak warto zaznaczyć, że ich status prawny może być różny. Należy uwzględnić kilka aspektów, takich jak:

 • własność gruntu, na którym stoi garaż;
 • czy garaż jest przypisany do konkretnej nieruchomości, czyli czy stanowi jego część składową;
 • czy garaż jest wolnostojący.

Zarówno garaże jako odrębne nieruchomości, jak i garaże jako części składowe budynków, podlegają opodatkowaniu. Należy jednak pamiętać o odmiennych zasadach obliczenia wysokości podatku dla tych dwóch kategorii.

Jaki podatek od sprzedaży garażu – opodatkowanie garażu jako odrębnej nieruchomości

Podatek od sprzedaży garażu jako odrębnej nieruchomości

Jeśli garaż stanowi odrębną nieruchomość, sprzedaż będzie opodatkowana jako przychód z tytułu zbycia nieruchomości. W takiej sytuacji sprzedający jest zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w wysokości 19%. Podatek ten jest nazywany podatkiem liniowym i nie ma możliwości zmniejszenia jego stawki.

Warto jednak zaznaczyć, że maksymalny podatek, który możemy zapłacić, jest wartości sprzedaży garażu pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu. Koszty te mogą obejmować zarówno wartość początkową garażu, jak i wszelkie przyszłe wydatki związane z jego remontem czy renowacją.

Ulgi podatkowe przy sprzedaży garażu jako odrębnej nieruchomości

Jeśli zastanawiasz się, jaki podatek od sprzedaży garażu będzie obowiązywał, warto przede wszystkim dowiedzieć się, na jakie ulgi podatkowe można liczyć. W przypadku sprzedaży garażu jako odrębnej nieruchomości przysługuje ulga zwalniająca od podatku, która polega na tym, że jeżeli od daty nabycia garażu do dnia jego sprzedaży upłynęło co najmniej 5 lat, sprzedający nie musi płacić podatku dochodowego od uzyskanego przychodu.

Jaki podatek od sprzedaży garażu – opodatkowanie garażu jako części składowej nieruchomości

Podatek od sprzedaży garażu jako części składowej nieruchomości

Jeśli garaż stanowi integralną część nieruchomości (np. jest przypisany do konkretnej nieruchomości mieszkalnej), jego sprzedaż nie jest traktowana jako zbycie odrębnej nieruchomości. W takim przypadku sprzedaż garażu podlega właściwym stawkom PIT wynikającym z progresji podatkowej (18% lub 32%). Podatek ten będzie obliczany na podstawie sumy wszystkich przychodów osiągniętych przez sprzedającego w ciągu danego roku podatkowego, gdzie wartość sprzedaży garażu będzie częścią tych przychodów.

Ulgi podatkowe przy sprzedaży garażu jako części składowej nieruchomości

W przypadku sprzedaży garażu jako części składowej nieruchomości, podobnie jak w przypadku sprzedaży garażu jako odrębnej nieruchomości, można liczyć na ulgę zwalniającą od podatku, jeśli od nabycia garażu do dnia jego sprzedaży minęły co najmniej 5 lat. Warto jednak pamiętać, że ulga ta dotyczy jedynie osób, które są rezydentami podatkowymi w Polsce. Ulga nie przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Chesz szybko sprzedać nieruchomość? Wypełnij formularz:

  Dane kontaktowe
  Opis nieruchomości

  Refleksja na temat opodatkowania sprzedaży garażu

  Artykuł przedstawia dylemat dotyczący opodatkowania sprzedaży garażu, który można zauważyć w dwóch różnych kategoriach nieruchomości: garaż jako odrębna nieruchomość oraz garaż jako część składowa innej nieruchomości. Niezależnie od statusu prawnego garażu, w każdym przypadku sprzedaż podlega opodatkowaniu.

  Kluczowe kwestie, takie jak wysokość podatku, jaką należy uregulować przy sprzedaży garażu, zależą właśnie od tego, do której kategorii garaż będzie należał. Gdy garaż stanowi odrębną nieruchomość, nabywcy muszą liczyć się z 19% podatkiem liniowym, natomiast w przypadku sprzedaży garażu przypisanego do konkretnej nieruchomości, podatek oblicza się według stawek PIT (18% lub 32%).

  Interesującym aspektem są ulgi podatkowe dostępne dla sprzedających garaże. Ulga ta, zwalniająca z zapłaty podatku, przysługuje tylko w sytuacji, gdy od nabycia garażu do dnia jego sprzedaży upłynęło co najmniej 5 lat. Warto jednak podkreślić, że ulga nie obejmuje osób prowadzących działalność gospodarczą oraz nie dotyczy osób będących inaczej niz przez rezydencje podatkową w Polsce.

  Rozważając, jaki podatek koniecznie będzie uiścić przy sprzedaży garażu, warto zawsze uwzględnić jego status prawny oraz bieżące rozwiązania regulacji podatkowych. Zapoznanie się z występującymi ulgami może ułatwić dokonanie wyboru, który przyniesie oszczędności oraz pełne zadowolenie ze sprzedaży.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *