Jak sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym? Porady dla sprzedających

Po decyzji o sprzedaży mieszkania należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Sprzedaż wiąże się z pewnymi dokumentami, czasem pojawiają się różne błędy, więc jak szybko sprzedać mieszkanie? Jakich błędów unikać oraz jaką umowę trzeba podpisać? Oto odpowiedzi!

Jak sprzedać mieszkanie w szybkim tempie na rynku wtórnym?

Najważniejsze jest odpowiednie oszacowanie ceny nieruchomości. Cena powinna być adekwatna do lokalizacji i standardu. Czasem sentymenty nie pozwalają na sprzedaż mieszkania, lecz należy je odsunąć na bok lub pozwolić zając się sprzedażą profesjonalistom.

Mieszkania wystawia się na specjalnych portalach dotyczących nieruchomości. Zazwyczaj można tam wynająć, kupić lub sprzedać nieruchomość. Wystawiając swoje ogłoszenie trzeba pamiętać o bardzo dobrych zdjęciach i odpowiednim opisie.

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż?

Na zdjęciach nie powinno być bałaganu, ani przedmiotów intymnych, na przykład ubrań, bielizny lub nawet zdjęć domowników. Co więcej na zdjęciach nie powinno być osób poruszających się aktualnie po mieszkaniu. Powinno być posprzątane, a rzeczy ładnie i schludnie ułożone. Dzięki temu zdjęcia wychodzą perfekcyjnie. Powinno być dużo światła, dlatego lepiej robić zdjęcia w słoneczny dzień lub chociaż zapalić światła. Takie zdjęcia przykuwają wzrok kupujących.

Jaki powinien być opis mieszkania?

Przede wszystkim nie zakłamany. Należy opisać wszystkie zalety mieszkania, ale nie pomijać mankamentów. Dzięki temu zgłoszą się tacy kupujący, którzy naprawdę są zainteresowani, jest to ogromna oszczędność czasu. Opis mieszkania nie powinien być zbyt poetycki i kwiecisty, najważniejsze by dokładnie opisywał metraż i wyposażenie.

Jakie błędy można popełnić podczas sprzedaży mieszkania?

Ten kto chce sprzedać mieszkanie szybko często popełnia błędy, przez które wszystko się wydłuża.

  • Źle oszacowana cena, może być zbyt wysoka w stosunku do standardu i lokalizacji
  • Stan mieszkania pozostawiający wiele do życzenia. Ciężko sprzedać mieszkanie, które jest zniszczone, brudne i nieodświeżone
  • Brak dostępności właściciela, który może pokazać mieszkanie kupującym
  • Powierzenie sprzedaży zbyt dużej ilości agencji, którzy wtedy mniej starają się sprzedać nieruchomość
  • Źle zrobione ogłoszenie, brzydkie zdjęcia i mała ilość informacji

Jakie wymogi formalne są podczas sprzedaży mieszkania?

Kupujący wraz z właścicielem muszą podpisać umowę przedwstępną, lecz najważniejszy jest akt notarialny mieszkania, który potwierdza prawa sprzedającego lokalu.

Do tego należy przygotować zaświadczenie o braku osób zameldowanych w mieszkaniu. Dokument o braku zadłużenia z tytułu czynszu i opłat eksploatacyjnych oraz aktualny odpis z księgi wieczystej.

Po podpisaniu umowy przedwstępnej należy udać się do notariusza w celu podpisania umowy sprzedaży mieszkania. Taka umowa wymaga obecności notariusza, po jej podpisaniu notariusz rozpoczyna procedurę zmian w księgach wieczystych na rzecz kupującego.

Co powinno być w umowie sprzedaży mieszkania?

  • Przede wszystkim dane osobowe obu stron
  • Datę i miejsce zawarcia umowy
  • Opis mieszkania lub lokalu oraz jego stan prawny
  • Kwota za jaką mieszkanie zostaje kupione
  • W jaki sposób pieniądze mają być przekazana np. na jakie konto bankowe
  • Wniosek o zmianie danych w księdze wieczystej
  • Klauzula o poddaniu się prze kupującego egzekucji prawnej w przypadku, jeśli nie zapłaci on za przedmiot sprzedaży

To tylko najważniejsze elementy składowej umowy sprzedaży mieszkania. Na szczęście notariusz przychodzi z pomocą i doradza o czym należy pamiętać.

Sprzedaż mieszkania to dość długi i żmudny proces, należy uzyskać odpowiednie dokumenty, a czasem ten krok może przedłużyć proces o wiele tygodni. Sprzedaż mieszkania warto przeprowadzić krok po kroku z notariuszem lub prawnikiem, specjalizującym się w prawie nieruchomości. Szczególnie jeśli nieruchomość jest obarczona jakąś skomplikowaną historią.

Aby sprzedaż mieszkania szła bezproblemowo należy ostudzić emocje i przygotować się odpowiednio, a przed wszystkim uzbroić się w cierpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *