Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości w 2017 roku: Praktyczny przewodnik

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości w 2017 roku, czy może właśnie teraz znajdujesz się w trakcie transakcji kupna-sprzedaży swojej własności i poszukujesz konkretnych, praktycznych informacji, które umożliwią Ci przygotowanie się na wszelkie związane z tym opłaty oraz procedury, aby nie przegapić żadnych istotnych kwestii, które mogłyby później doprowadzić do nieprzewidywalnych konsekwencji zarówno finansowych czy też prawnych, związanych z, w sumie, tak powszechnym, a jednocześnie nie do końca znanym w pełni tematem, jakim, niewątpliwie, okazuje się być kwestia podatku od sprzedaży nieruchomości?? Jeśli tak, to koniecznie powinieneś sięgnąć po ten artykuł, który pomimo iż, bądź co bądź, porusza zagadnienie, które można by uznać za przeszłe, będąc, jak świadczą słowa zawarte w jego tytule, związane z 2017 rokiem, to jednak kanwą, którą można by rzec, że stanowi, okazuje się być stosunkowo niezmieniona w kolejnych latach, co oznacza, że bez względu na porę, zapewne otrzymasz pilnie potrzebną informację, której tak długo poszukiwałeś, a która być może okaże się tym, czego brakowało Ci do pełnego zrozumienia, wszechstronnego ogarnięcia,, tak istotnej dla każdej osoby pragnącej kupić czy również sprzedać nieruchomość, kwestii jaką, na przekór wszelakiemu postępowi czasu, nadal pozostaje opodatkowanie nieruchomości, mające nie tylko znaczenie dla naszego portfela, lecz także niejednokrotnie dla naszych decyzji dotyczących inwestycji, zawieranych transakcji i wyborów życiowych.

Szybka sprzedaż nieruchomości? Skontaktuj się z nami: Napisz na: nieruchomosci@solidex.com.pl lub zadzwoń: +48 725 907 000

Różne stawki podatku w zależności od sytuacji

Warto wiedzieć, że ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości 2017 zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj sprzedawanej nieruchomości, okres jej posiadania czy też jej przeznaczenie. Odpowiedź na pytanie ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości 2017, może być inna dla różnych osób.

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości 2017

W pierwszej kolejności, warto zacząć od tego, że podatek od sprzedaży nieruchomości w 2017 roku, w przypadku naszych rodaków będzie wynosić 19% wartości sprzedanej nieruchomości, jednakże, o tyle sytuacja nie będzie taka samo dla wszystkich.

Możliwość uniknięcia opodatkowania sprzedaży nieruchomości

Z pewnością zastanawia Cię czy można uniknąć opodatkowania sprzedaży nieruchomości oraz ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości 2017 dla osób, które posiadają inne nieruchomości. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak długo posiadaliśmy nieruchomość przed jej sprzedażą.

Sprzedaż nieruchomości po pięciu latach

Jeżeli bowiem kupując nieruchomość, pragniesz sprzedać ją po upływie przynajmniej pięciu lat od momentu jej nabycia i przez ten czas będziesz ją zamieszkiwał, to bez wątpienia, pytanie, ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości 2017, nie będzie dla Ciebie istotne, bowiem wówczas nie będziesz musiał płacić żadnego podatku związanego ze sprzedażą takiej nieruchomości.

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości posiadanej krócej niż pięć lat

W przypadku natomiast, gdy zdecydujesz się na sprzedaż nieruchomości posiadanej krócej, niż pięć lat, to musisz liczyć się z tym, że wówczas już będziesz musiał odprowadzić podatek od sprzedaży takiej nieruchomości. Aby jednak obliczyć jego wysokość, warto wiedzieć, ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości 2017.

Stawka 19% podatku od dochodu

Tak, jak wspomniano wcześniej, podatek od sprzedaży nieruchomości w 2017 roku wynosi 19% wartości sprzedanej nieruchomości. Jeśli postanowisz sprzedać taką nieruchomość i nie będzie to Twoje stałe miejsce zamieszkania, to musisz wiedzieć, ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości 2017, a następnie uregulować tę należność względem odpowiednich instytucji.

Oczywiście, dla rodaków ograniczenia czasowe dotyczą także sprzedaży nieruchomości posiadanych krócej niż 5 lat. Ponownie, wartością, która będzie dla Ciebie istotna, niezależnie od sytuacji krótkotrwalej czy długotrwalej inwestycji, nadal pozostaje liczba 19%, której nie sposób uniknąć, nawet opodatkowując swoją nieruchomość terminową.

Wszędzie tam, gdzie inaczej niż możliwość opodatkowania po 5 latach, liczba 19% na pewno będzie się przewijać często.

Chesz szybko sprzedać nieruchomość? Wypełnij formularz:

  Dane kontaktowe
  Opis nieruchomości

  Ostateczna refleksja odnośnie podatku od sprzedaży nieruchomości 2017

  Analizując zagadnienie dotyczące podatku w kontekście sprzedaży nieruchomości w 2017, warto zastanowić się nad pewnymi istotnymi informacjami. Przede wszystkim warto pamiętać, że główną stawką podatku jest 19%, która będzie obowiązywała w sytuacji sprzedaży bez względu na rodzaj nieruchomości czy jej przeznaczenie. Nieco inne kwestie dotyczą jednak wyjątków od tego ogólnego prawa.

  Jeśli nieruchomość była zamieszkiwana przez sprzedającego przez co najmniej pięć lat przed sprzedażą, możliwe jest całkowite uniknięcie opodatkowania. W sytuacjach gdzie ten warunek nie jest spełniony, podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi wciąż wspomniane 19%, a jego rozliczenie nie może zostać pominięte.

  Warto zatem zastanowić się na dłuższą metą, czy nie lepiej poczekać z decyzją o sprzedaży, aby zostać zwolnionym z obowiązku opłacania podatku. Czasem warto zainwestować w cierpliwość i przemyślenie swojej strategicznej pozycji, niż podjąć decyzję pod wpływem chwili i później zżerać się żalem.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *