Zanim kupisz nieruchomość, sprawdź zadłużenie działki

Aby być pewnym kupowanej nieruchomości, należy gruntownie sprawdzić wszystkie zadłużenia i stan prawny nieruchomości, w tym zadłużenie działki. To gwarantuje nam bezpieczeństwo inwestycji. Co trzeba wiedzieć, aby to dobrze sprawdzić?

Czy działka, którą chcemy kupić, jest zadłużona?

To pytanie zadaje sobie wielu kupujących przez zakupem nieruchomości. Zatem gdzie sprawdzić zadłużenie działki? Wszystko co potrzebujemy wiedzieć, znajdziemy w księdze wieczystej danej nieruchomości. Jeśli chodzi o zadłużenie gruntu, to patrzymy zawsze na dział IV księgi wieczystej i tam właśnie znajdziemy wpisy dotyczące hipoteki. Jeśli działka jest obciążona wierzytelnością hipoteczną, to w dziale IV zobaczymy wysokość zadłużenia i walutę w jakiej jest zaciągnięte.

Ważne jest to, że do momentu spłaty zadłużenia, jest ono obciążeniem dla każdego następnego nabywcy, zatem naprawdę warto, a nawet trzeba to sprawdzić przed zakupem nieruchomości, aby nie wpaść w potencjalne problemy. Bezpieczeństwo takich transakcji i dokładne sprawdzenie, choćby za pomocą audytu prawnego, to podstawa.

Jak sprawdzić zadłużenie działki?

Musimy sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości i mamy tutaj dwie opcje do wyboru. Albo zrobimy to stacjonarnie w Sądzie Rejonowym, udając się do wydziału wieczystoksięgowego, wcześniej składamy wniosek o odpis z księgi. Można też dokonać takiego sprawdzenia w formie on-line za pomocą Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, trzeba jednak znać jej kompletny numer.

Jeśli w dziale IV księgi, w rubryce 4.1 zauważymy informację na temat wpisu do przedmiotowego działu, to w późniejszym czasie, treść księgi może ulec zmianie. Dlatego każda wzmianka (ostrzeżenie) powinna wzbudzić naszą czujność i wymaga bieżącego monitorowania.

Sprawdzamy zadłużenie na hipotece

Zobaczmy jak sprawdzić czy działka jest zadłużona. Najlepiej zrobić to już w momencie poszukiwań ziemi pod budowę. W tym wypadku numer księgi wieczystej jest absolutnie niezbędny do naszych poszukiwań. Skąd go uzyskać? Najłatwiej zapytać sprzedającego, a jeśli to będzie bezskuteczne, to udać się do Sądu Rejonowego lub do Starostwa Powiatowego. Ostatnia opcja to skorzystanie z płatnej wyszukiwarki ksiąg wieczystych, gdzie możemy znaleźć numer księgi nieruchomości, jeśli posiadamy adres lub numer działki.

Jeśli sprawdzimy księgę wieczystą, pozostaje jeszcze sprawdzenie potencjalnych zaległości sprzedającego takich jak opłata za użytkowanie wieczyste lub podatek od nieruchomości. W tej sytuacji mamy obowiązek zapytać sprzedającego o zaświadczenia, które potwierdzają brak zadłużenia z tego tytułu. Aby zabezpieczyć się jeszcze lepiej, dobrze jest w umowie sprzedaży zadbać o zapis o tym, że nieruchomość nie posiada żadnych długów.

Najszybsze i bezpieczne rozwiązanie

W awaryjnej sytuacji, gdy musimy pozbyć się szybko danej nieruchomości, można skorzystać ze skupu nieruchomości. Na rynku znajdziemy duży wybór firm, które zajmują się właśnie skupowaniem nieruchomości. Jeśli znaleźliśmy się w trudnej sytuacji materialnej lub prawnej, wydaje się to szybkim i pewnym rozwiązaniem. Zazwyczaj takie transakcje odbywają się bardzo sprawnie i można uzyskać pieniądze za nieruchomość już w ciągu kilku dni.

Takie wyjście może okazać się korzystne, jeśli nieruchomość ma skomplikowaną sytuację prawną. Niestety, nie zawsze przy zakupie sprawdzimy wszystko dokładnie, lub sprzedający zatai przed nami istotne fakty, a wtedy możemy znaleźć się w trudnej sytuacji, w której to staliśmy się posiadaczami zadłużonej nieruchomości.