Sprzedaż zadłużonego mieszkania- to jest możliwe!

W życiu każdego kto posiada własne mieszkanie, mogą zdarzyć się sytuacje, w których na lokalu powstanie zadłużenie. Myślenie, iż tylko niespłacana hipoteka, bądź czynsz do spółdzielni mieszkaniowej mogą być problemem jest błędne. Otóż tak naprawdę każde nieregulowane zobowiązanie finansowe może doprowadzić do tego, że wierzyciel zażąda (po przeprowadzeniu sprawy w sądzie, oraz przekazaniu jej do komornika sądowego) licytacji nieruchomości w celu odzyskania swoich pieniędzy.

Oczywiście licytacja komornicza jest ostatecznością, natomiast zanim do tego dojdzie warto rozważyć sprzedaż zadłużonego mieszkania na własną rękę. Gdy zainterweniujemy zanim pojawi się komornik, to z pewnością uzyskamy lepsze pieniądze za sprzedaż, i to my będziemy decydować o ostatecznej cenie za jaką sprzedamy zadłużone mieszkanie.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania- krok po kroku

Oczywiście decyzja o sprzedaży nawet zadłużonego mieszkania nigdy nie jest łatwa, szczególnie gdy jest to nasz dom od wielu, wielu lat. Być może dla wielu osób najtrudniejsze może wydawać się znalezienie nabywcy na zadłużone mieszkanie, ale spokojnie każda rzecz czy nieruchomość znajdzie nowego właściciela. W zależności od rodzaju zadłużenia musimy uzyskać stosowne dokumenty, które wskażą wysokość długu, jaki musi zostać zaspokojony w pierwszej kolejności. Jeżeli jest to hipoteka, to występujemy do banku z prośbą o wystawienie zaświadczenia oraz promesy, czyli pisma które będzie zwierać różne dane a najważniejsze z nich to:

– pozostała kwota do spłaty hipoteki z wszelkimi odsetkami, która w pełni zaspokoi wszelkie roszczenia banku (ważne 30 dni).

– numer konta na który należy wpłacić całość kwoty.

– informacja, iż po uiszczeniu całości należności może nastąpić wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Zazwyczaj dla bezpieczeństwa całej procedury, to przyszły nabywca przelewa pieniądze na konto banku po podpisaniu aktu notarialnego, natomiast dopiero pozostała kwota ze sprzedaży zadłużonego mieszkania (jeżeli takowa jest) trafia na ręce sprzedającego. Wszystko odbywa się oczywiście pod czujnym okiem notariusza.

CHESZ SPRZEDAĆ ZADŁUŻONE MIESZKANIE?

Wyślij maila nieruchomosci@solidex.com.pl lub zadzwoń: +71 757 55 12

Sprzedaż zadłużonego mieszkania- spółdzielnia mieszkaniowa

W przypadku gdy posiadamy własnościowe mieszkanie bez kredytu hipotecznego, natomiast duże zaległości w opłacaniu czynszu do spółdzielni mieszkaniowej nie pozwalają nam spać spokojnie, to również możemy zdecydować się na sprzedaż. W takiej sytuacji będziemy potrzebować dokumentu ze spółdzielni (do aktu notarialnego), iż to my jesteśmy właścicielami, oraz stan aktualnego zadłużenia. Co prawda nowy właściciel nie odpowiada za długi czynszowo- lokalowe poprzedniego,( są one przypisane do osoby, nie do lokalu), ale przecież chodzi o to, by pozbyć się finansowego balastu, więc przy okazji sprzedaży zadłużonego mieszkania w zamian za obniżenie ceny, ustalamy na przykład z nabywcą iż on ureguluje nasze zaległości w spółdzielni. Z pewnością takie rozwiązanie będzie korzystne dla wszystkich.

Nie ulega wątpliwości że sprzedaż zadłużonego mieszkania jest jak najbardziej możliwa i wbrew różnym opiniom wcale nie jest aż tak bardzo skomplikowana. Może być nieco czasochłonna, czasami będą wymagane dodatkowe dokumenty, a i nowi nabywcy mogą mieć momenty zawahania, natomiast może to być jedyne wyjście z trudnej finansowej sytuacji. Najważniejszą rzeczą o której należy pamiętać to fakt, że konsekwencje zwlekania ze sprzedażą zadłużonego mieszkania mogą mieć fatalne skutki. Po pierwsze komornik nie będzie dbał o nasze interesy, tylko o zaspokojenie wierzyciela.

Pierwsza licytacja, to 75 % wartości mieszkania, więc już tracimy pieniądze, druga licytacja to jeszcze niższa kwota (w razie gdy nie znajdzie się kupiec). Może się zdarzyć, iż taka licytacja komornicza nawet nie pokryje całej kwoty kredytu hipotecznego, więc zostaniemy bez dachu nad głową i w dalszym ciągu z długami. Podejmijmy właściwą decyzję zanim w naszej księdze wieczystej pojawią się wpisy o zajęciu nieruchomości przez komornika, ponieważ w takiej sytuacji próba sprzedaży będzie już niezgodna z prawem. Warto o tym wiedzieć, gdyż można sobie narobić dodatkowych niepotrzebnych kłopotów.