Jak sprawdzić hipotekę nieruchomości?

Zakup nieruchomości to poważna inwestycja. Niestety czasami zdarza się, że właściciel sprzedawanej posesji może ukryć przed kupującym ważne informacje. Dlatego też przed zakupem mieszkania warto sprawdzić, czy nie jest ono zadłużone. Przeczytaj i dowiedz się, jak sprawdzić hipotekę mieszkania!

Gdzie sprawdzić hipotekę nieruchomości?

Zanim przejdziemy do tego, gdzie można sprawdzić hipotekę, zacznijmy od tego, czym jest hipoteka. Pojęcie to oznacza ograniczone prawo rzeczowe, które stanowi zabezpieczenie wykonania określonego zobowiązania, np. względem banku.

Zakup nieruchomości obciążonej hipoteką jest więc dla kupującego sporym obciążeniem. Dlatego też przed podpisaniem umowy i zakupie nieruchomości warto w pierwszej kolejności sprawdzić hipotekę nieruchomości. Gdzie można to zrobić?

Wpis w księdze wieczystej

Podstawowym źródłem informacji na temat zadłużenia danej nieruchomości jest jej księga wieczysta. Informacje na temat zadłużenia powinny znajdować się w dziale:

  • II – który odnosi się do prawa do zarządzania nieruchomością, np. w obliczu śmierci właściciela.
  • III – dostarcza informacji o obciążeniu nieruchomości prawami osób trzecich.
  • IV – część ta mówi o zobowiązaniach poprzednich właścicieli lub dewelopera.

Wszelkie prawa wpisane do księgi wieczystej uważa się za aktualnie obowiązujące – oczywiście, o ile nie zostały on wykreślone. W tym przypadku nie mają one wiążącej mocy. Hipotekę nieruchomości warto przeanalizować bardzo dokładnie – dobrze jest także poprosić o przedłożenie sprawozdania finansowego za okres 2 ostatnich lat.

Co więcej, księgę wieczystą nieruchomości można znaleźć przez internet. Wystarczy skorzystać ze stworzonego w tym celu narzędzia internetowego, które można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: ekw.ms.gov.pl. Wystarczy jedynie wpisać w wyszukiwarce narzędzia numer księgi wieczystej nieruchomości, a następnie można uzyskać dostęp do jej akt.

W sądzie

Informacji na temat zadłużenia nieruchomości można zaczerpnąć także w sądzie, a dokładniej w wydziale wieczystoksięgowym sądu rejonowego, któremu podlega nieruchomość. Dodatkowo warto również upewnić się, czy podczas prowadzonych negocjacji z właścicielem mieszkania do sądu nie napłynęły wnioski o wpis posesji do hipoteki.

W spółdzielni mieszkaniowej

Dokładniej mówiąc, u administracji spółdzielni mieszkaniowej, do której mieszkanie należy. Wyjście to przyda się zwłaszcza w przypadku, gdy nieruchomość nie posiada założonej księgi wieczystej. Co zrobić, by spółdzielnia mieszkaniowa udzieliła informacji na temat mieszkania?

W tym celu wystarczy jedynie złożyć wniosek do administracji spółdzielni z prośbą o to wystawienie zaświadczenia o stanie zadłużenia lokalu. To właśnie z niego będzie można się dowiedzieć, czy nad nieruchomością nie ciąży zadłużenie lub egzekucja komornicza.

Inne zadłużenia – czynsz i opłaty eksploatacyjne

Na końcu warto również wspomnieć kilka słów o tym, że zadłużona hipoteka mieszkania to nie jedyna pułapka, jaka czeka na kupujących nieruchomość. Znaczenie ma także to, czy zostały uregulowane opłaty eksploatacyjne oraz rachunki za media. Co prawda zaległościami za opłaty zostanie obciążony sprzedawca nieruchomości, aczkolwiek z powodu zadłużenia dostawcy mogą odciąć w mieszkaniu media.

To z kolei może stać się uciążliwe dla nowego właściciela posiadłości. Dlatego dobrze jest zabezpieczyć się i spisać ze sprzedawcą nieruchomości oświadczenie o niezaleganiu z opłatami. Natomiast jeżeli właściciele lub współwłaściciele zmagają się ze sporymi problemami związanymi z nieruchomością – zawsze mogą skorzystać ze skupu nieruchomości, który zapewni szybki zakup i pozwoli pozbyć się problemu.