Jak sprawdzić czy mieszkanie nie jest zadłużone?

Kupując mieszkanie, inwestorzy często zastanawiają się czy nie jest ono zadłużone. Jeśli chcesz mieć pewność, że inwestując w nieruchomość, nie wpadniesz w pętlę długów, musisz sprawdzić kilka ważnych dokumentów. Poniżej wyjaśniamy, czym należy zająć się po kolei i jak sprawdź czy mieszkanie nie jest zadłużone .

Kupno mieszkania – jakie dokumenty trzeba sprawdzić?

Jednym z najważniejszych dokumentów, jakie musisz sprawdzić, kupując mieszkanie jest księga wieczysta . Jeśli znasz jej numer, możesz bezpłatnie skorzystać ze sprawdzenia jej treści na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Informacje tego rodzaju znajdziesz w czwartym rozdziale księgi wieczystej pod tytułem „Hipoteka”. Właśnie w tym miejscu umieszczone są wszystkie zapisy dotyczące zobowiązań jakie ciążą na nieruchomości.

Kupując mieszkanie obciążone hipoteką, nabywasz także wszystkie długi, które będziesz musiał spłacić. Nowy właściciel musi uregulować zadłużenie w terminie podanym w zapisie hipotecznym. Pytanie: jak sprawdzić czy nieruchomość jest zadłużona? jest zatem w tym przypadku bardzo istotne. Sprawdzając odpowiednie dokumenty, uchronisz się przed dziedziczeniem długów. Poza księgą wieczystą warto sprawdzić także stan uregulowania płatności w zakresie używanych mediów oraz stanu uregulowania podatków i opłat . Można to zrobić między innymi u dostawców mediów.

Gdzie szukać ksiąg wieczystych?

Księgi wieczyste nieruchomości są ogólnodostępne. Każdy, kto chce sprawdzić czy nieruchomość nie jest zadłużona, może znaleźć jej księgę wieczystą po numerze. Dokument ten jest dostępny w formie elektronicznej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub w formie papierowej w Sądzie Rejonowym.

Wiele osób zastanawia się jak sprawdzić czy nieruchomość jest zadłużona bez księgi wieczystej. Należy bowiem pamiętać, że nie wszystkie mieszkania takową mają. W takiej sytuacji można poprosić właściciela lokalu o potwierdzenie własności. Dokument, do którego powinien on umożliwić wgląd nowemu nabywcy to akt notarialny , zaświadczenie ze spółdzielni o niezaleganiu z opłatami lub ewentualnie sumie istniejącego zadłużenia .

Czy można sprzedać nieruchomość z ciążącą na niej hipoteką?

Sprzedaż mieszkania wraz z ciążącą na nim hipoteką jest możliwa. Zadanie to nie jest trudne. Osoby chcące dokonać takiej transakcji często korzystają z pomocy pośrednika. Sprzedaż takiej nieruchomości jest oczywiście legalna. Należy tylko uzyskać zgodę od banku na zbycie takiego lokalu. Mieszkania zadłużone można szybko sprzedaż w skupie nieruchomości. Firmy takie jak nasza nabywają zarówno lokale obciążone hipoteką, jak i z problemami lokatorskimi czy w złym stanie technicznym. Jeśli zależy Ci zatem na szybkiej gotówce, warto skorzystać z naszych usług.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując nieruchomość, należy sprawdzić czy wszelkie opłaty za media zostały uregulowane. Sprzedawca powinien zatem dostarczyć zaświadczenia, że nie zalega z opłatami za:

  • prąd,
  • gaz,
  • wodę,
  • wywóz nieczystości,
  • centralne ogrzewanie,
  • czynsz,
  • telefon,
  • Internet.

Warto także sprawdzić czy wszelkie podatki zostały uregulowane.

Jak sprawdzić czy mieszkanie jest zadłużone – dodatkowe zabezpieczenie dla kupującego

Nawet jeśli sprawdziłeś już wszelkie potrzebne dokumenty i otrzymałeś od poprzedniego właściciela wszystkie oświadczenia i nadal nie masz pewności czy mieszkanie nie jest zadłużone, możesz skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia. Wiele osób decyduje się na zawarcie w umowie sprzedaży zapisu, w którym poprzedni właściciel oświadcza, że na nieruchomości nie ciąży hipoteka. Jeśli jednak mieszkanie będzie zadłużone, to on będzie zobowiązany do uregulowania wszelkich opłat.

Powyższy artykuł informuje o tym, jak sprawdzić czy mieszkanie jest zadłużone. Jest to kwestia bardzo istotna podczas nabywania nieruchomości. Sprawdzając czy mieszkanie jest wolne od długów, uchronisz się przed spłatą często niemałej sumy zobowiązania.