Jak można zostać oszukanym przy sprzedaży nieruchomości? Na co uważać?
Planujesz sprzedaż mieszkania lub domu? Jeśli nie masz w tym doświadczenia, musisz być niezwykle ostrożny. Duży popyt na rynku nieruchomości sprawia, że nietrudno o nieuczciwe zagrania ze strony kupujących. Ponieważ w grę wchodzą duże pieniądze, przygotowaliśmy kilka praktycznych porad. W tym artykule omawiamy 3 popularne metody oszustwa. Przeczytaj i dowiedz się, jak przeprowadzić bezpieczną transakcję.
Transakcja za gotówkę a wypłacalność nabywcy
W czasie sprzedaży nieruchomości kluczowe znaczenie ma wypłacalność nabywcy. Jeśli mieszkanie lub dom będzie kupowany za gotówkę, najczęściej spotkasz się z propozycją wykonania przelewu bankowego. Kupujący może deklarować, że posiada wymaganą sumę, ale rzadko kiedy będziesz w stanie zweryfikować jego stan posiadania. Wbrew pozorom, niewypłacalny kontrahent to realne zagrożenie. Osoba, która oszukuje sprzedawcę, a w rzeczywistości nie ma wystarczających środków na rachunku, może próbować grać na zwłokę lub w ostatniej chwili negocjować znaczną obniżkę ceny. Bądź więc ostrożny, pamiętaj że własność nieruchomości, przechodzi w momencie podpisania aktu notarialnego, nie w momencie wykonania przelewu przez kupującego.
Jeśli sprzedajesz nieruchomości za gotówkę pamiętaj, że środki powinieneś otrzymać jeszcze przed podpisaniem umowy przeniesienia własności. Z tego względu najbezpieczniej jest uiszczać należność w czasie wizyty u notariusza np. korzystając z tzw. depozytu notarialnego. Jako sprzedający, możesz zawczasu zapytać, który bank prowadzi konto nabywcy i również otworzyć tam rachunek. Dzięki temu, w chwili złożenia dyspozycji przelewu środki od razu trafią do Ciebie.
Oszustwa przy zakupie nieruchomości na kredyt
Jeśli zakup lokalu mieszkalnego, domu lub działki jest finansowany z kredytu bankowego, ryzyko dla sprzedającego rośnie. Chociaż kredytodawca zawiera umowę z klientem jeszcze przed sprzedażą nieruchomości, musisz wiedzieć, kiedy następuje przelew środków. Uruchomienie transzy kredytu ma miejsce dopiero po podpisaniu u notariusza umowy przeniesienia własności. Co więcej, nabywca zapewne będzie musiał dopełnić wielu formalności na rzecz banku. Niestety sprzedający nie ma na nie żadnego wpływu.
Osoba kupująca nieruchomość może próbować Cię oszukać, rozmyślnie zwlekając ze spełnieniem postanowień umowy kredytowej. Zaliczają się do nich: wykupienie polisy ubezpieczenia, zawarcie umowy cesji na rzecz kredytodawcy, ustanowienie zabezpieczeń i inne regulacje opisane w umowie kredytowej. Dopóki warunki te nie zostaną wypełnione, przelanie środków na rachunek sprzedającego nie jest zagwarantowane. Możesz minimalizować ryzyko, domagając się ze strony nabywcy złożenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji (na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 lub 5 k.p.c.). To często stosowane zabezpieczenie, jednak wymaga pewnego rozeznania w branży nieruchomości.
Oszustwa ze strony nieuczciwych agencji
Niekiedy sprzedający mogą czuć się oszukani przez osoby podające się za wykwalifikowanych agentów nieruchomości. Agencje, które działają pobieżnie i nie mają odpowiedniego doświadczenia, często nie potrafią należycie przeprowadzić całego procesu zbycia mieszkania lub domu. Błędy często pojawiają się już na samym początku, mianowicie na etapie wyceny nieruchomości.
Oferowanie zbyt niskiej lub zbyt wysokiej ceny, nieadekwatnej do lokalizacji i zapewnianego standardu sprawia, że sprzedający wiele traci. Obniżenie wartości nieruchomości to w konsekwencji mniejszy zysk. Z drugiej strony, zawyżanie ceny oznacza, że przez długi czas (jeśli w ogóle) nie pojawi się nabywca zainteresowany lokalem, domem lub działką.
Niektóre agencje działają powierzchownie i zamiast szukać skutecznych sposobów na sprzedaż nieruchomości, wrzucają „gołe” ogłoszenie na swoją stronę internetową. Niestety, nie przyczynia się do wzrostu zainteresowania ofertą, a dla sprzedającego oznacza niepotrzebną zwłokę.
Jak ochronić się przed oszustami?
Jedną z najskuteczniejszych form ochrony przed oszustami, jest zachowywanie ciągłej ostrożności. Choć brzmi to banalnie, na rynku nieruchomości dobrze jest kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Pośpiech przy sprzedaży jest złym doradcą. Lepiej jest dokładnie zbadać fakty i podejrzliwie podchodzić do ofert, które wydają się zbyt piękne, aby były prawdziwe. Co więcej, skutecznie poruszanie się w branży nieruchomości wymaga posiadania fachowej wiedzy i doświadczenia. Bez względu na rodzaj czy wartość transakcji, nigdy nie będziesz pewny, że druga strona ma w 100% uczciwe zamiary.
Skup nieruchomości od grupy Msi Capital
Doskonałą ochroną przed błędnymi decyzjami jest współpraca z taką firmą jak nasza, która w sposób profesjonalny skupuje nieruchomości. Nasi wykwalifikowani agenci oraz brokerzy skrupulatnie weryfikują każdą ofertę i mogą zaproponować optymalną, atrakcyjną cenę, przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa. Skup nieruchomości to gwarancja przeprowadzenia skutecznej i zgodnej z prawem transakcji kupna-sprzedaży oraz gwarancja otrzymania zapłaty za nieruchomość.