Dostałeś wezwanie od Prokury? Dowiedź się co robić

Czy masz zadłużenie i właśnie otrzymałeś wezwanie do zapłaty? Zamiast pozwu z sądu, możesz skorzystać z możliwości oddania nieruchomości? Jak wygląda wezwanie od Prokury? Dlaczego warto skorzystać z propozycji znajdującej się w wezwaniu? Podpowiadamy poniżej

Co to jest Prokura?

Prokura jest Niestandaryzowanym Funduszem Inwestycyjnym. Należy do grupy kapitałowej Kruk S.A. Prokura jest osobnym podmiotem, który egzekwuje dług wobec dłużnika. Jeśli Twój dług zostanie odsprzedany, wtedy Prokura staje się twoim wierzycielem. Możesz otrzymać nakaz zapłaty z Prokury lub wezwanie do zapłaty. Fundusz przejmuje długi na zasadzie przetargu. Wygrywa go, jeśli zaoferuje najwyższą cenę zakupu, wtedy też dochodzi do klasycznej cesji.

Jakie wierzytelności mogą zostać odsprzedane do funduszu?

Według przepisów obowiązujących w polskim prawie każda wierzytelność może zostać odsprzedana. Najczęściej są to jednak wierzytelności przeterminowane, czyli takie, których termin płatności minął. Przedsiębiorca decyduje się na sprzedaż wierzytelności, gdy ma obawy, że kontrahent nie ureguluje należności w terminie albo wcale.

Co powinien zrobić dłużnik, kiedy otrzyma wezwanie do zapłaty od Prokury?

Kiedy Prokura odkupi wierzytelność od Ciebie i  otrzymasz wezwanie do zapłaty, możesz działać na dwa sposoby. Po pierwsze możesz dogadać się na własną rękę i zawrzeć ugodę z funduszem nieustrukturyzowanym inwestycyjnym. Możesz także zlecić negocjacje profesjonalnej firmie lub kancelarii prawnej.

Jakie elementy powinno zawierać wezwanie do zapłaty od Prokura?

Wezwanie do zapłaty jest dokumentem kierowanym od wierzyciela do dłużnika. Znajduje się w nim żądanie dotyczące zapłaty określonej należności. Prawidłowo sporządzone wezwanie do zapłaty powinno zawierać elementy:

 • data i miejsce sporządzenia
 • dane dłużnika i wierzyciela
 • podstawę, na której opiera się roszczenie
 • Wysokość odsetek naliczonych od wysokości zadłużenia 
 • określony termin zapłacenia należności
 • informacja o tym, co się stanie, jeśli dłużnik nie zastosuje się do wezwanie
 • podpis osoby wystawiającej

Dodatkowo wezwanie do zapłaty od funduszu niestandaryzowanego może zawierać informację dotyczącą możliwości odsprzedania nieruchomości za wartość zadłużenia. Może znajdować się na  nim także inna propozycja spłaty zadłużenia.

Jakie korzyści daje skorzystanie z propozycji funduszu niestandaryzowanego takiego jak Prokura?

Skorzystanie z propozycji niestandaryzowanego funduszu inwestycyjnego daje wiele korzyści. Do najważniejszych z nich należą:

 • Możesz natychmiast pozbyć się swojego zadłużenia i zacząć „nowe życie”
 • Jeśli wysokość Twojego zadłużenia jest wysoka, odsprzedając dług, zyskasz spokój i stabilizację finansową. Nie będziesz musiał zastanawiać się nad tym, skąd weźmiesz pieniądze na spłatę swojego zobowiązania. Nie musisz przejmować się sprawą w sądzie oraz konsekwencjami wynikającymi z jej przegrania
 • Decydując się na ofertę oddania nieruchomości w zamian za spłatę długu, nie będziesz musiał przejmować się także sprawą w Sądzie. Wszystkimi formalnościami związanymi z nią, zajmują się prawnicy, którzy współpracują z funduszem. Dzięki temu zyskasz nie tylko czas, ale również pieniądze. Nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów związanych z procesem w sądzie.
 • Oddanie nieruchomości w zamian za długi jest dla dłużnika korzystnym rozwiązaniem. Korzystając z tego rozwiązania, dłużnik może niemal natychmiast pozbyć się swojego zobowiązania oraz odzyskać spokój psychiczny.

Sprzedaż nieruchomości – skorzystaj z pomocy naszych specjalistów

Jeśli rozważasz pozbycie się długów, podpowiemy Ci jakie masz możliwości i udzielimy szczegółowych informacji. Zapraszamy do kontaktu.